Muzeum
Narodowe
we Wrocławiu

Modernizacja Muzeum zakończona!

To było największe przedsięwzięcie inwestycyjne w historii Muzeum „Panorama Racławicka”. Po trwającej blisko rok modernizacji budynków słynne dzieło zyskało należną mu nowoczesną i atrakcyjną oprawę. W konferencji prasowej kończącej projekt udział wzięli: prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Modernizację budynków Muzeum „Panorama Racławicka” sfinansowano ze środków Unii Europejskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz środków własnych Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

„Dziękuję wszystkim, którzy pracowali na to, żebyśmy mogli tak sprawnie przeprowadzić modernizację Panoramy Racławickiej i otworzyć ją znowu dla publiczności” – mówił prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w czasie konferencji prasowej zorganizowanej z okazji zakończenia projektu. – Termin ukończenia prac związanych z modernizacją Panoramy upływa dopiero 31 grudnia 2021 roku, a mimo to Panorama jest otwarta dla publiczności już od kilku miesięcy. Nie zawsze inwestycje tak sprawnie przebiegają.

Z kolei Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej podkreślał, że dla niego ważne jest też, że fundusze, którymi zarządza kierowany przeze niego resort, służą Polsce również poprzez wspieranie kultury i sztuki.

Trwająca blisko rok modernizacja była inwestycją potrzebną i wyczekiwaną. „Przeszło trzydzieści pięć lat intensywnej eksploatacji budynku Muzeum »Panorama Racławicka«, obecności w nim blisko jedenastu milionów gości – to musiało pozostawić ślad na kondycji tego wybitnego dzieła polskiej architektury powojennej autorstwa Ewy i Marka Dziekońskich” – wyjaśniał Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. „Świadomość tego, że od końca XIX w. ta wyjątkowa kreacja malarska, ale także swoisty pomnik polskiego patriotyzmu i przejaw dumy z odniesionego zwycięstwa, cieszy się tak wielkim uznaniem wszystkich tych, którzy podziwiali Panoramę Racławicką we Lwowie, a dzisiaj we Wrocławiu, sprawiła, że podjęliśmy się niełatwego zadania przywrócenia temu monumentalnemu obrazowi godnej go oprawy”.

W ramach modernizacji przearanżowana została przestrzeń holu wejściowego: powstał sklep muzealny nawiązujący w swojej stylistyce do księgarń w Pawilonie Czterech Kopuł i gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zmienione zostało usytuowanie i wygląd kasy. Wnętrze dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nowy charakter otrzymała mała rotunda, w której w formie mappingu na przestrzennej makiecie prezentowany jest przebieg bitwy pod Racławicami. Na ciągu naściennych ekranów wyświetlane są prezentacje multimedialne przybliżające m.in. postać Tadeusza Kościuszki i innych bohaterów bitwy czy historię powstawania obrazu. W dużej rotundzie można wysłuchać nie tylko komentarza znanego widzom do tej pory. Przygotowanych zostało kilka nowych ścieżek zwiedzania: malarska, lwowska, panoramiczna i dla najmłodszych. Komentarz podstawowy jest dostępny w 18 językach (nowością jest Polski Język Migowy).
Na tym nie koniec zmian. W ramach prac wymieniony został szklany dach, system stałych urządzeń gaśniczych chroniących płótno został zmieniony na instalację zraszaczową, zainstalowano nowy system sygnalizacji przeciwpożarowej i nowe oświetlenie awaryjne. Modernizacji poddane zostały: system kamer, instalacja CO, elektryczna i wentylacyjna oraz sieci okablowania strukturalnego.

„Panorama Racławicka to jeden z symboli stolicy Dolnego Śląska. Dzięki największemu w historii tej placówki remontowi jej zwiedzanie weszło w nowy wymiar” – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Projekt „Modernizacja Zespołu Budynków Panoramy Racławickiej – etap III” otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 w ramach działania 8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

Całkowita wartość projektu: 29 730 413,71 zł
Kwota dofinansowania ze środków EFRR: 18 227 184,57 zł
Kwota dofinansowania z budżetu państwa (dotacja celowa): 5 587 472,91 zł Środki pochodzące z budżetu Województwa Dolnośląskiego: 5 519 806,23 zł
Środki własne Muzeum Narodowego we Wrocławiu: 395 950,00 zł